Jaki jest koszt utrzymania przydomowej oczyszczalni ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to jedno z tych rozwiązań, które z każdym rokiem zyskuje na popularności. Wszystko za sprawą tego, że instalacja ta sprawdza się w niemal każdych okolicznościach, a przy tym jest przyjazna środowisku naturalnemu. Osoby, które zastanawiają się nad wybudowaniem własnej oczyszczalni, zadają sobie jednak pytanie o koszty związane z tym przedsięwzięciem. Spróbujmy rozwiać wszelkie wątpliwości!
Budując dom, musimy pamiętać między innymi o prawidłowym odprowadzaniu zanieczyszczeń. Niestety, na wielu terenach wiejskich, jak i np. na obrzeżach miast, nie ma możliwości przyłączenia się do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Właściciel nieruchomości staje wówczas przed pytaniem, co zrobić w takim przypadku. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania takie jak właśnie przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Na czym polega działanie przydomowej oczyszczalni?

Sposób funkcjonowania tego typu systemu nie jest tak skomplikowany, jakby się mogło wydawać. Przydomowe oczyszczalnie ścieków należą do grupy instalacji przepływowych, co odróżnia je od tradycyjnego szamba, które jest zamknięte. Oczyszczalnia składa się z rur doprowadzających oraz odprowadzających, ale przede wszystkim ze zbiornika, w którym zachodzi proces neutralizowania nieczystości. Odbywa się on z udziałem specjalnych bakterii, które żywią się szkodliwymi substancjami oraz wielu innych drobnych mikroorganizmów. Następnie oczyszczone ścieki w postaci wody są odprowadzane drenażem do gleby lub można wykorzystać je m.in. przy podlewaniu czy nawet do napełnienia oczka wodnego w ogrodzie.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – największe zalety

Przydomowe oczyszczalnie są przede wszystkim bardzo ekologiczne, ponieważ do usuwania zanieczyszczeń używa się zasobów naturalnych. Dzięki działaniu oczyszczalni nie marnujemy też wody, ponieważ wraca ona później do środowiska naturalnego. Wśród zalet własnej oczyszczalni ścieków można wymienić też bezawaryjność i to, że nie wymaga ona na co dzień żadnej obsługi. Oczyszczalnia sprawdza się w niemal każdych okolicznościach, o ile oczywiście istnieje możliwość jej budowy, co jest bardzo rzadkim przypadkiem. Przy planowaniu inwestycji bierze się pod uwagę wiele czynników, ale w szczególności wysokość wód gruntowych, jakość gleby, powierzchnię oraz odległości od granicy działki czy innych obiektów oraz instalacji (gazowej, elektrycznej itd.).

Jaki koszt przydomowej oczyszczalni ścieków?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się oczywiście ze sporym wydatkiem, który jednak warto potraktować jako inwestycję, która z czasem się zwróci. W zależności od rodzaju całej instalacji mowa o koszcie od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W zamian zyskujemy jednak wygodę oraz stosunkowo niewielkie koszty eksploatacyjne. Na to ostatnie składa się niewielki rachunek za energię, a także usługa usunięcia resztek osadowych, z której należy skorzystać raz lub dwa razy w roku. Całość to 200-500 złotych w skali roku, co wypada o wiele korzystniej niż np. eksploatacja szamba, która kosztuje nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Share

Zobacz inne